Samsung için Android güncelleme problemi

1.5 yıldır Samsung Galaxy Note II kullanıyorum. Telefonumdan donanım olarak memnun olmama rağmen, Samsung’un Android güncellemeleri konusundaki yavaşlığından şikayetçiyim.

Android 4.3 Jelly Bean release versiyonu 24 Temmuz 2013 tarihinde yayınlandı. Bu versiyon, dünya çapında birçok telefon üreticisi tarafından kısa sürelerde kullanıma sunulmasına rağmen, Note II için Türkiye’de yayın tarihi Mart 2014 oldu. Samsung’un yaygınlaştırma politikasında da sıkıntılar mevcut, zira Note II için 2013 yılı içerisine 4.3 güncellemesi alan ülkeler bulunuyordu.

31 Ekim 2013’te yayınlanan Android 4.4 güncellemesinin, Note II’ye gelip gelmeyeceği, gelecekse Türkiye’de ne zaman yayınlanacağı konuları ise birer muamma.

Belirtmem gerekiyor ki, Android 4.3’le birlikte şaşırtıcı özellikler gelmedi ve tabi ki hayatımız değişmedi; burada rahatsızlık veren konu, Samsung’un satış sonrasındaki desteği pek de önemsemiyor olması. Azımsanmayacak tutarlar ödeyip telefon satın aldıktan sonra, işletim sisteminde yapılan değişiklikleri yakından takip edemiyor olmak can sıkıcı.

Değinmek istediğim ikinici nokta ise, Samsung’la birlikte Android üzerinde gelen ve ne işe yaradığı dahi bilinmeyen birçok servisin telefon üzerinde sürekli çalışıyor olmasının verdiği rahatsızlık. Bu servisler telefondan kaldırılamıyor, bazıları devre dışı bırakılabilse de, engellenemeyip performans problemlerine neden olanlar mevcut. Bu ise, ben dahil büyük bir çoğunluğun Android kullanmasındaki en büyük nedenlerden biri olan “telefona tam hakimiyet” isteğine zıt düşüyor. Bunun için root yapmak gibi bir çözüm bulunsa da, bu işlem risk taşıyor, aynı zamanda cihaz garanti dışı kalıyor ve güncelleme alındığında root yetkisi kalkıyor.

Özetle, Samsung (ve benzer diğer telefon üreticileri) Android’i ürettikleri telefonlara göre modifiye etmekle kullanıcılarına hem zaman kaybı yaşatıyor hem de cihazı maksimum performansta kullanmanın önüne geçiyorlar.

Bu nedenle, bir sonraki telefon tercihim muhtemelen Google Nexus olacak. Güncellemelerin telefona geliş hızı, işletim sistemi üzerinde gereksiz servis çalışmıyor olması ve fiyat/performans avantajı için başka alternatif yok gibi görünüyor.