Yeni Anne & Babalara Tavsiyeler: Oto Koltuğu Seçimi

child_seatBu yazımda, oğlumuz Mert için oto koltuğu seçerken edindiğim bilgileri derlemeye çalışacağım. Oto koltuğu deyip geçmeyin, çok fazla parametre ve çeşit olduğu için doğru bir seçim yapmak gerçekten zor. Cep telefonu almadan önce bile uzun araştırmalar yaparken, bebeğimizin can güvenliğini doğrudan etkileyen böyle bir ekipmanı detaylı olarak araştırmadan almak bana doğru gelmedi. Marka – model karşılaştırmasına girmeden yazacağım yazı, umarım aynı süreçten geçen birilerinin işine yarar. Yazdıklarımın tamamen kendi görüşlerimi yansıtıyor, bir kısmına veya tamamına katılmıyor olabilirsiniz. Eğer hatalı gördüğünüz yerler varsa uyarmanızı rica ederim.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki, ülkemizde Haziran 2010 tarihinden bu yana Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesi gereğince 150 cm’den kısa veya 36 kg’dan hafif her çocuk oto koltuğunda seyahat etmek zorunda.

Çoğu bebek doğduktan sonra 12 ay (veya 9 kg) olana kadar, bebek arabasına da monte edilen ana kucağı ile otomobilde seyahat ettiği için, genelde oto koltuğu arama sürecine erken girilmiyor. Fakat hem ana kucağının emniyet kemeri ile otomobile bağlanma işlemi bana çok pratik gelmediği, hem de Mert’in içerisinde pek rahat edemediğini düşündüğüm için 6 aydan itibaren oto koltuğuna geçmeye karar verdik (bu seçimde Mert’i hergün annaneye getir-götür yapmak zorunda olmamızın etkisi de oldu).

Oto koltukları aşağıdaki skala üzerinden Grup 0, Grup 0+, Grup 1, Grup 2, Grup 3 olarak sınıflandırılıyor. Bu gruplardan yalnızca birine giren koltuklar olduğu gibi, birden fazla gruba aynı anda hitap eden koltuklar da mevcut.

koltuk_gruplari

İhtiyacımız olan aralık, Grup 0+ ve Grup 1 olması nedeniyle, yazımı bu gruplar özelinde kaleme alıyorum. Diğer gruplarla ve daha ileriki yaşlarda kullanılan yükselticilerle ilgili henüz detaylı bir inceleme yapma şansım olmadı.

Seçim sürecinde önem sırasına göre aşağıdaki kriterlere dikkat etmeye çalıştım :

Ön Kriter: Otomobil

Oto koltuğunuz ne kadar güvenli olursa olsun, güvensiz bir otomobil içerisinde kullanımı çok fazla işe yaramayacaktır. Bu nedenle NCAP testlerinde “Çocuk Yolcu” test sonucu yüksek araçları tercih etmenizde büyük fayda var.

ncap_skor1


1: Standartlara Uyum

Oto koltuğu standartlarını belirleyen iki adet yönetmelik bulunuyor, bunlardan ilki ve eskisi Avrupa Güvenlik Standartı ECE R44, diğeri ve daha günceli ise i-Size (UN R129).

2008 yılından itibaren, ECE R44/01 ve ECE R44/01 yönetmelikleri geçersiz olduğundan, bu standartlara uygun olan koltukların satışı yasaklanmıştır. Şu anda yalnızca ECE R44/03 ve ECE R44/04 yönetmeliklerine uygun koltuklar satılabiliyor. Bu yönetmelikler 2018 tarihine kadar yürürlükte kalkacak.

i_size2013 yılında yayınlanan güncel Avrupa Birliği standartı olaran i-Size ise, ECE 44 standartını kapsamakla birlikte, ek güvenlik önlemleri de getiriyor. i-Size ile birlikte sınıflandırma kilo yerine boy ile yapılmaya başlandı, koltuğu ters bağlama süresi 12 aylıktan 15 aylığa çıkartıldı, Isofix zorunlu hale getirildi, kafa-boyun bölgesi koruması ve yan darbe emiciliği artırıldı. Bu nedenle, yandaki turuncu i-Size etiketine sahip koltukları tercih etmekte büyük fayda var.


2: Sağlamlık

Oto koltukları, metal ve plastikten oluşan bir iskelet üzerine, darbe emici özellik için köpük malzeme ile kaplanıyor. Burada beyaz ve siyah olmak üzere iki çeşit köpük kullanılıyor; beyaz köpük, elektronik eşyaların ambalajında kullanılan köpüğün biraz daha yoğunu ve sağlamlığı (dolayısıyla güvenliği) az olan, siyah köpük ise uçak koltuklarında da kullanılan yüksek güvenlik için üretilen bir malzeme. Bu nedenle siyah köpük kullanılan koltukları tercih etmeliyiz. Tabi bu her beyaz köpük güvensizdir algısı oluşturmasın, iyi markalarda beyaz köpük de güvenli olabiliyor.

Ayrıca bebeğinizin başını çok sıkmadan güvenli bir biçimde saran bir koltuk tercih etmelisiniz. Kafa etrafında çok boşluk kalması, kaza esnasında boyun kırılmalarına sebebiyet verebilir.

cybex_sirona_1Bazı koltuklarda kapı tarafından gelecek darbelerin absorbe edilmesi için yan darbe emici sistemler mevcut, bu da gelen darbeyi azaltıp eşit olarak dağıtmak için iyi bir çözüm olabilir (fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim kısım).


2: Ters Bağlanabilme

Koltuğun, çocuk 105 cm boyuna gelene kadar, otomobile ters bağlanması (yani çocuğun yüzünün arkaya dönük olması) genelde ihmal edilen, fakat hayat kurtaran bir kullanım şekli. Yapılan araştırmalar, önden yapılan çarpışmaların olduğu kazalarda, ters bağlamanın çocuklarda ölüm veya kalıcı hasar oluşmasını %75’e kadar azalttığını gösteriyor. Bazı ülkelerde ters bağlamak yasal bir zorunluluk haline getirilmiş.

Çocuklarınız ters yolculuk etme konusunda adaptasyon sorunu yaşasa da, bu konuda ısrarcı olmak gerekiyor (ağlamalar sizi yıldırmasın). Bu bir lüksten ziyade zorunluluk olarak benimsenirse, bebeğin bu pozisyonda seyahate alışma sürecini daha kolay atlatmış olursunuz. Kaza anında iki bağlama şeklinin de simüle edildiği aşağıdaki video, konuyu çok güzel bir şekilde özetliyor :

baby_mirrorBebeğinizi otomobile ters bağladığınızda, eğer yanında seyahat eden bir refakatçi yoksa, kontrol amacıyla dikiz aynanızdan görme ihtiyacı duyacaksınız. Burada imdadımıza bebek dikiz aynaları yetişiyor. Arka koltuk başlığına monte edilen bu aynalar sayesinde, hem dikiz aynasında bebeğinizi rahatlıkla izlemiş, hem de onun da sizi görerek huzurlu seyahat etmesini sağlamış oluyorsunuz.


3: Araç Bağlantısı

isofixIsofix (bir başka deyişle ISO 13216 standartı), oto koltuklarını otomobillere bağlamak için geliştirilmiş bir standart. Koltuğun arkasındaki iki çubuk, otomobil üzerinde bulunan Isofix soketlerine yandaki şekilde girerek, koltuğun otomobile saniyeler içerisinde monte edilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede direkt olarak otomobilin gövdesine montaj yapıldığı için daha sağlam bir bağlantı yapılmış oluyor. Isofix’in diğer bir artısı ise, olası bir kaza durumunda çocuğu otomobilden çıkartmak için kucağınıza almaya gerek kalmadan, kolay bir şekilde koltuk ile birlikte çıkartmanıza olanak sağlaması. Bu, sağlık ekipleri gelene kadar hatalı bir taşıma yapmanızı da engellemiş oluyor.

Isofix çoğu otomobil için standart olarak gelse de, bu bağlantıyı kullanan bir koltuk almadan önce aracınızda bu özelliğin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Eğer iki çocuğunuz, dolayısıyla iki oto koltuğunuz olacaksa, iki Isofix bağlantılı bir araca sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Ters bağlamada olduğu gibi, Isofix bağlantısını yasal zorunluluk haline getirmiş ülkeler de mevcut.

kemer_baglantisi

Isofix’in alternatifi ise koltuğun otomobile emniyet kemeri ile bağlanması. Emniyet kemeri, koltuğun arka tarafında bulunan klipslerden geçirilerek montaj tamamlanıyor. Çoğu iyi markanın emniyet kemerli bağlantıları da Isofix kadar güvenli sabitlemeye olanak veriyor, fakat ne yazık ki yapılan araştırmalar, emniyet kemerli bağlantıların ebeveynler tarafından %60 oranında hatalı yapıldığı sonucunu gösteriyor. Hatalı bağlama ise, ne yazık ki hafif kazalarda bile ciddi riskler doğurabiliyor. Ayrıca, eğer oto koltuğunu araç içerisinde yer açmak için sık sık çıkartıp takmanız gerekecekse, bu bağlantı şekli zaman kaybı yaşamanıza da neden olacaktır.

tether

Bunlara ek olarak, Top Tether adında bir bağlantı şekli daha bulunuyor. Eğer aracınız ve koltuğunuz bu bağlantı şeklini destekliyorsa, Isofix veya emniyet kemeriyle sabitlediğiniz oto koltuğunuza, fotoğraftaki şekilde baş kısmından bagaj bölmesine doğru ek bir bağlantı yaparak stabiliteyi artırmanız mümkün. Böylece koltuğun kaza anındaki baş salınımını minimuma indirebiliyorsunuz.


4: ADAC Testleri

Euro NCAP tarafından tanınan ve bağımsız bir değerlendirme kuruluş olan ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V.) tarafından yapılan güvenlik testlerinden yüksek puanlarla geçmiş oto koltukları, seçim sürecinde işimizi kolaylaştırıyor. Bu testlerin güvenilirliğinin zamanla azaldığını ve puanlarndırmada bazı markalarla ilgili şaibeler yaşandığıyla ilgili yazılar okusam da, bu konuda Almanlara güveniyorum. En azından benzer kriterlerde iki koltuktan biri, yüksek bir ADAC skoruna sahip ise, tercih nedeni olabileceğini düşünüyorum.


5: Yatış Açısı

Özellikle 9 aydan ufak bebekler için, seyahat esnasındaki yatış pozisyonu önemli bir etmen. Bebek henüz oturma alışkanlığını tam olarak kazanmadığı ve dik pozisyonda oturmasının omurgasına çeşitli zararlara neden olabileceği için, bebek ne kadar küçükse yatış pozisyonu o kadar fazla olmalı. Bunun yanında, bebek dik pozisyonda uyuduğunda, zayıf boyun yapısı nedeniyle başının öne düşmesine engel olamayacağı için, yatış pozisyonunda uyuması daha güvenli olacaktır. Çoğu koltukta yatış pozisyonu gerçekten kısıtlı, özellikle küçük aylardaki bebekler için buna mutlaka dikkat edilmeli.


6: Emniyet Kemeri / Güvenlik Yastığı

emniyet_kemeriBebeği koltuğa bağlamak için iki alternatif mevcut: emniyet kemeri ve güvenlik yastığı. Eğer koltuk emniyet kemerine sahipse, mutlaka 5 noktadan sabitlenen bir kemer olmalı. Bu, kaza anında bebeği koltuğa yeteri güvenlikte sabitlemeyi sağlayacaktır. 3 noktadan bağlanan kemerler, ne yazık ki yeterli güvenlikte sabitleme imkanı tanımıyor.

Oto koltuklarındaki kemerler, yetişkin yolcuların kullandığı emniyet kemerleri gibi aktif gerginliğe (yani kaza anında sabitlenip yolcunun hareketine izin vermeme özelliğine) sahip olmadığı için, kemer gerginliğini bizim ayarlamamız gerekiyor. Çok sıkı bir kemer bebeğin bunalmasına veya canının yanmasına, bol bir kemer ise kaza anında bebeğin yeterince sabitlenemeyip sakatlanmasına neden olabilir. Bu ayarı tutturmak çok önemli.

guvenlik_yastigiİkinci yöntem olan güvenlik yastığının ise, emniyet kemerinden daha yüksek bir güvenlik sunduğu yapılan testlerde kanıtlanmış. Özellikle öne doğru oturma pozisyonu sunan koltuklarda, güvenlik yastığı kullanımı daha kritik hale geliyor. Gözlemlediğim kadarıyla koltuğun ters bağlandığı durumda, güvenlik yastığı yerine emniyet kemeri kullanılıyor. Koltuk düz bağlandığı anda, güvenlik yastığı devreye giriyor. Bu yastık, kaza anındaki darbenin etkisini emerek azaltan büyük bir hava yastığı vazifesi görüyor. ADAC testlerinde yüksek puan alan koltukların genelde güvenlik yastıklı modeller olması, üreticileri haklı çıkartıyor diye düşünüyorum.


6: Konfor

Oto koltuğunun kumaşı ve dokusu, özellikle yaz aylarında hava sirkülasyonuna imkan veren bir yapıda olmalı. Bu sayede terleme minimuma indirilip bebeğin daha rahat bir yolculuk yapması sağlanmış olur. Örneğin deri kaplamalı modellerin bu konuda yeterli olmayacağını düşünüyorum. Bu tarz koltuklar için ise piyasada satılan havlu kılıflar işe yarayabilir. Diğer yandan kumaşın kolay bir şekilde çıkıyor olması, yıkama ihtiyacı olduğunda büyük kolaylık sağlayabilir.

Kumaşa değinmişken, kumaşın yanmayı geciktirici özellikte olması da olası bir alev alma anında bizi çok ciddi sonuçlarla karşılaşmaktan koruyacaktır.


7: 360 Derece Dönüş (Çift yönlü kullanım)

Bu özelliğin iki büyük faydası var. Birincisi aynı koltuk ile hem arka hem de öne doğru seyahate imkan sunması ve bebeğimizin belirli bir ay ve kiloya ulaşana kadar ters, sonrasında ise düz seyahat etmesine olanak vermesi.

İkinci büyük faydası ise, koltuk kendi ekseni etrafında kolayca dönebildiği için, bebeği arabaya yerleştirme ve kemer bağlama esnasında ebeveyne kolaylık sağlaması. Aksi durumda koltuk öne ve arkaya dönük halde sabitken, özellikle bebeğin kilosu arttıkça belinizi sakatlama ihtimali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Eğer aracınız yeteri kadar büyük ise, kapı kapalıyken bile koltuğu yan tarafta otururken size doğru çevirip bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz (bunu özellikle belirttim, çünkü bir önceki aracımız olan Fiat Punto’da kapı ve koltuk arasındaki mesafe çok kısa kaldığı için, kapı kapalıyken koltuğa dönmesi için yeterli mesafe kalmıyordu. Seat Altea XL’e geçtiğimizde kapı kapalıyken koltuğun içeride rahatça dönebildiğini gördük).

cybex_sirona_2 cybex_sirona_yan


Genel Tavsiyeler

İkinci el oto koltuğu alırken dikkatli olun. Koltuğun iskeletinde veya darbe emici sisteminde bulunan herhangi bir sorun, ciddi bir risk almanız anlamına gelir. Geçmişini bilmediğiniz koltuklarda dikkatli davranın.

“Ben şu marka model ucuz koltuğu aldım ve hiç sorun yaşamadım, koltuğa boşuna bu kadar para vermeye gerek yok” diyenlere aldırmayın. Başından herhangi bir kaza geçmemiş biri için bu cümleyi kurmak gerçekten çok kolay. Bir oto koltuğunun gerçek kalitesinin, yalnızca kaza anında anlaşılacağını unutmayın.

Oto koltuğunu denemeden almayın. Eğer mümkünse koltuğu aracınıza bağlayıp test ederek, bu mümkün olmasa bile mutlaka bebeğinizi mağazada oto koltuğuna oturtup deneyerek satınalın. Her bebeğin her koltukta rahat etmeyeceğini asla unutmayın.

Bebeğinize uygun koltuğu alın. Bebeğinizin kilosuna ve boyuna uygun olmayan bir koltuğu asla almayın.

0 – 36 kg, 9 – 36 kg gibi çok geniş aralıklara hitab eden koltukları almayın. Yukarıda bahsettiğim her grubun farklı güvenlik ve bağlama şekilleri olduğundan, 0 – 18 kg ve 18 – 36 kg aralıklarını ayırarak sırasıyla iki farklı koltuk kullanmanızda büyük fayda var. 9 aylık bir bebek için aldığınız koltuğu 12 yaşına kadar kullanmak, yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü bir hayalden öte gitmeyecektir.

Oto koltuğunu mutlaka arka koltuğa bağlayın. Arka koltukta seyahat etmek, ön koltukta seyahat etmekten daha güvenlidir. Mecburi durumlarda oto koltuğunu aracınızın ön koltuğuna bağlamak zorunda kalırsanız, ön hava yastıklarını iptal etmeyi unutmayın.


Ben Ne Aldım?

Merak eden olursa, uzun bir değerlendirme süreci sonunda, yukarıda bahsettiğim kriterlerin hemen hemen hepsini karşılayan Cybex Sirona almaya karar verdim. Umarım ne kadar güvenli olduğunu test etme şansımız hiç olmaz.

Diğer yazılarım için Mühendis Baba (MuhendisBaba.com) web sitemi ziyaret etmeyi unutmayın.

1 ping

Yorumu formunu geç

  • Elif on 21 Nisan 2015 at 18:48
  • Cevapla

  Güzel seçim.

 1. Faydalı yazınız için tebrik ederim.
  http://1baba1bebe.com/alisveris-listesi/bebek-koltugu-ana-kucagi-oto-koltugu-hakkinda.html adresinde bende oto güvenlik koltukları hakkında derlediğim bilgilere yer verdim.Kafası karışık anne babalar için faydalı olur umarım.
  Saygılar.

  1. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  • Emre on 14 Mart 2016 at 15:54
  • Cevapla

  ferrari, sparco ve recaro markaları sizce nasıl?

  1. Merhaba Emre Bey,

   Bu markaları inceleme şansım olmadı. Gördüğüm kadarıyla fiyat olarak uygun koltukları var. Yazıda bahsettiğim özellikleri sağlayabiliyorlarsa alınabileceklerini düşünüyorum.

   Teşekkür ederim.

   • filiz on 16 Haziran 2016 at 00:20
   • Cevapla

   merhaba nacizane görüşüm özellikle recora markası çoğu grupta adac testine girmiş ve başarılı sonuç almış koltuk ve f1 in resmi sponsoru bu yüzden güvenle tercih edilebilir

  • Aynur Efe on 28 Mart 2016 at 11:06
  • Cevapla

  Merhaba,
  Kiddy ile ilgili fikriniz var mı ? yukarıda bahsettiğiniz güvenlik yastıklı sistem, yine bahsettiğiniz ADAC testleri başarılı, özellikle son zamanlarda çok karşıma çıkıyor? Yorumunuz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Aynur Hanım,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

   Kiddy markasını ne yazık ki inceleme şansım olmadı. Firma web sitesinden gördüğüm kadarıyla kaliteli ürünleri var. Ters bağlayabilme bizim için önemliydi ve Mert 1,5 yaşına gelene kadar bu şekilde bağladık. Ayrıca 360 derece dönebilme sayesinde, çocuğu arabaya bağlama esnasında koltuğun size dönebilmesi büyük kolaylık. Bu özellikler sizin için önemli değilse, alınabilir bir marka gibi duruyor.

  • aslu on 24 Nisan 2016 at 13:20
  • Cevapla

  Benim oğlum anakucagında bile oturmuyor cybex sıkıcı olucak gibi düşünüyorum ne kadar cybex almak istesemde

  1. Cybex’in diğer koltuklara göre iki temel farkı var :
   1- Belirli bir aya kadar ters bağlanması
   2- Düz bağlantığında emniyet kemeri yerine emniyet yastığı kullanması

   Bu iki özellik de bebek açısından sıkıcı olarak nitelendirilebilir, fakat bana göre bunlar birer lüksten ziyade zaruriyet. Dolayısıyla, oğluma bu konuda taviz vermedim ve ağlasa da o koltuğa oturmak zorunda olduğunu hissettirdim. Bir kaç denemesinde sonucu değiştiremediğini gördüğünde, zaten orada oturması gerektiğini anlıyor ve durumu kabulleniyor. Açıkçası benzer kararlı duruşu yalnızca puset-koltuk konusunda değil, diğer isteklerinde de uygulamak gerekiyor. Bu zor mücadelede size de kolaylıklar dilerim.

   • filiz on 16 Haziran 2016 at 00:10
   • Cevapla

   cybex ön barlı koltuklar genelde daha iyi sonuç almış gibi gözüksede çocuk açısından çok sıkıcı bir durum illa çocuğun güvenliğini düşünüyorsanız ters bağlantılı olarak kullanabiliceğiniz koltuklar alabilirsiniz özellikle yazın çocuğun sıkılarak aşırı terslemesine yol açmaktadır

   1. Merhaba Filiz Hanım,

    Ön bar yalnızca koltuk düz tarafa çevrildiğinde kullanılabiliyor, ters bağlamada koltuk yalnızca emniyet kemeri ile kullanılıyor. Ters bağlama 2 yaşından sonra çocuk boyu nedeniyle teknik olarak mümkün değil. Bu esnada devreye giren ön yastık, doğrudan terletmeye neden olmuyor. Sıcak havalarda emniyet kemeriyle kullanım da terleme yapıyor. Bu nedenle koltuklarda her koşulda havlu kılıf kullanmanızı öneririm.

   2. Merhaba Filiz Hanım,

    Ön bar yalnızca koltuk düz tarafa çevrildiğinde kullanılabiliyor, ters bağlamada koltuk yalnızca emniyet kemeri ile kullanılıyor. Ters bağlama 2 yaşından sonra çocuk boyu nedeniyle teknik olarak mümkün değil. Bu esnada devreye giren ön yastık, doğrudan terletmeye neden olmuyor. Sıcak havalarda emniyet kemeriyle kullanım da terleme yapıyor. Bu nedenle koltuklarda her koşulda havlu kılıf kullanmanızı öneririm.

  • Nefiset Akkaya on 29 Mayıs 2016 at 15:48
  • Cevapla

  Merhabalar, yazınız için öncelikle teşekkürler ben de cybex oto koltuklarını inceledim ancak almak istediğim 9-36 kg grubu için isize uyumlu uygun ürününü bulamadım – sirona 18 kg , 4 yaşa kadar sanırım- acaba bu grup 123 için aynı zamanda isize uyumlu olan önerebileceğiniz marka model ürün var mıdır?

  1. Merhaba,

   Yazımda da bahsettiğim gibi, 9-36 gibi çok geniş bir aralığa hitab eden koltukları tavsiye etmiyorum. Yaş aralıklarını bölerek, farklı koltuklar kullanmak masraflı olsa da, güvenlik açısnıdan daha faydalı olacaktır.

  • filiz on 16 Haziran 2016 at 00:17
  • Cevapla

  koltuk seçimlerinde genelde adac testi olan koltukları tercih etmekte fayda var bükçeniz kısıtlıysa isofixli yerine kemerli bağlantılı koltuklarda tercih edebilirsiniz aynı güvenlikle bağlanabilmektedir 9-18 grubunda römer iyi sonuç alan bir koltuk iç hacmi geniş ferah bir koltuk eğer 0-18 tercih ederseniz bu gruptada maxi cosi axis fix tercih edebilirsiniz dönen koltuk olması sebebiyle çok rahat ve kendinize çevirip yemeğini yedirdiğiniz zaman yandada sabitlenebiliyor kısa süreli

  • birol on 24 Temmuz 2016 at 09:55
  • Cevapla

  merhaba bilgilendirici yazı ıcın tesekkurler. Sirona almayı dusunuyordum fakat belli bir boy uzamasından sonra kemer yerine mecburen on bar kullnıldıgında ve bir kazada aracın takla atması soz konusu oldugunda cocugun koltuktan dısarı fırlayacagını dusundum.Sonucta omuzlardan saran bir sey yok. Siz ne dersiniz bu konuda. On kemerin hangi boy uzunluguna kadar kullanıldıgını biliyor musunuz?

  1. Merhaba,

   Koltuk ön tarafa çevrilmek istendiğinde, kemerin koltuk içerisindeki bölmeye kapatılması ve ön barın kullanılması gerekiyor. Dolayısıyla 1,5 yaştan itibaren mecburen ön bar kullanılıyor.

   Aracın takla atma durumunda, ön barın fırlamaya engel olacağını düşünüyorum. Kaldı ki, kemer bağlantı klipsi kullanılmayan koltuklarda (bu çoğu üreticide ne yazık ki mevcut değil), araç takla atmasa da çocuğun koltuktan kurtularak fırlaması mümkün.

  • Serap on 7 Aralık 2016 at 22:04
  • Cevapla

  Merhaba hem combi 9 36 gibi koltuk almayın diyorsunuz 0-18 koltuk almis öneriyorsunuz.bu tutarli gelmedi.bu tamamen çocuğun boy kilo ve fizyolojik yapisiyla da ilintili. Benim çocuğum iri Bebek 2 yas 15kilo 92 cm. Dolayisiyla çocuk kategorisindeki koltuk büyük ve güvensiz,9 18 ler ise küçük.bana en uygun 9 36 gibi geldi. Hala arastiriyorum beynim yandi.cybex pallas in da on yastik sıkıyor gibi oturttuk. 9 18 pearl maxi cosi bir kaç seneliğine alabilirim bilemedim

  1. Yorumunuz için teşekkürler. Alacağınız koltuğu güle güle kullanmanızı dilerim.

  • esra on 21 Aralık 2016 at 17:19
  • Cevapla

  Merhaba Mustafa Bey,

  Koltuğunuzdan memnun musunuz? Ben yenidoğandan itibaren kullanabileceğim bir model arıyorum. Besafe izi combi x4 ile bu model arasında kaldım. Bu modelin ön barı bebeği rahatsız ediyor mu? Öne dönük şekilde kullanma şansınız oldu mu? 2 yaşından sonra sizin de belirtmiş olduğunuz üzere, ters kullanım pek mümkün olmayacak gibi. Bu nedenle kararsız kaldım. Bir de yatış pozisyonu nasıl, bebeğiniz rahat ediyor mu uyurken? Bu model testlerden ön bar kullanıldığında geçmiş öne doğru kullanımda. O da kafamı karıştırıyor, olası bir öne kullanma durumunda barsız olması ne derece etkiliyor acaba? Biraz fazla yazdım ancak gerçekten kafam çok karıştı.

  1. Merhaba. Koltuktan gayet memnunuz. Şu sıralar bir üst beden koltuğa geçmek için araştırmalar yapıyorum.
   İtiraf etmek gerekirse ön bar çocuk için en konforlu bağlama şekli değil, bazen Mert’in huysuzlandığı oluyor fakat benim için güvenlik konfordan her zaman önde geldiği için pek dikkate aldığım söylenemez. Sonuçta fiziksel bir sıkışma söz konusu değil, sadece önünde bir bar olmasını sevmiyor, fakat alıştığı için genelde sorun etmiyor.
   Yaklaşık bir yıldır koltuğu düz kullanıyoruz. 1,5 yaşından itibaren bu şekilde kullanmak gerekiyor. Ters bağlamada ise ön bara zaten gerek yok, zira bu pozisyonda olası bir kaza anında kamçı hareketi oluşmuyor.
   Yatış pozisyonu ise yeterli kadar rahat, yazıda da belirttiğim gibi en çok yatan koltuklardan biri bana göre.
   Çocuğunuz için en doğru koltuğu seçmeniz dileğiyle.

 2. Bence siz harika bir babasınız sizi tebrik ediyorum. Çok faydalı bir yazı emeğinize ve paylaşımınıza çok teşekkür ederim. Rabbim hayırlı ömürler versin cümle evlatlarımıza sağlık ve afiyetle inşallah.

  1. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • Mustafa on 7 Ocak 2017 at 07:49
  • Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ben de 3 aylık oğlum için koltuk araştıracağım. Bu kriterlere göre bir araştırma yapacağım. Kafam karışıktı ama şimdi gayet rahatladım. Tekrar teşekkür ederim. Allah kaza bela vermesin inşaallah.

  1. Teşekkür ederim, yazdıklarımın işe yaradığını görmek gerçekten güzel. Umarım sizin için en uygun koltuğu seçersiniz.

  • Bergun on 12 Ocak 2017 at 16:39
  • Cevapla

  4 yas ve 15 kilo olmamız sebebiyle elektrik 15 36 koltuk arayışına girdim. 2.koltuk olarak besafe kullanım. Yeni koltuk aldiysaniz ne aldığınızı ve sebeplerini yazarmisiniz.

  1. Merhaba. Henüz bir üst grup koltuğa geçiş yapmadık. Yakın zaman içerisinde planlarımız arasında bulunuyor. Seçimimizi paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

   İyi günler dilerim.

  • Ömer on 11 Şubat 2017 at 18:29
  • Cevapla

  Merhaba bizde 3 yasindaki oğlumuz için Cyber Sirona’yi 2 yıldır kullanıyoruz. Bizde güvenliği on seviyede tutarak ayrıca bende 1,5 yaşına kadar yanlarinda olmamam sebebiyle annesine arabaya oturtup alma konusunda 360 derece dönmesi ozelligi o kadar rahat ettirdi tek başina iken. Yatış pozisyonu gayet iyi memnun kalirsiniz. Bizde yazın 3.5 yaşında olacak oğlum için şimdiden 15-36 koltuğu bakmaya başladık. Tavsiyelerinizi bekleriz. Mustafa Bey.in verdiği bilgilere katılıyorum.

  1. Merhabalar. Mesajınız için teşekkür ederim. 15-36 için koltuk arayışlarım devam ediyor, biraz daha zamanım olduğu için aceleye getirmiyorum. Seçimim sonrasında detaylı bir yazı ile tavsiyelerimi paylaşmayı düşünüyorum. Güvenli sürüşler dilerim.

  • Erhan AKBULUT on 2 Mart 2017 at 23:32
  • Cevapla

  Mustafa Bey, 7 aylık çocuğumuz için oto koltuğu araştırmaları yaparken, yazınıza denk geldim ve eşimle birlikte bu yazıyı okumuş olmaktan çok mutluluk duyduk. Böylesine faydalı tecrübelerinizi tüm anne babaların istifadesine sunduğunuz için size minnettarız. Yazınızı okumadan önce aylardır yaptığımız araştırmalarda en son 4 oto koltuğuna kadar indirmiştik seçimlerimizi ve sizin kriterlerinize de ekleyince “Nuna Rebl İsofixli 0-18 kg” oto koltuğunda karar kıldık umarım memnun kalırız. Sizin bu seçimimizle ilgili bir tavsiyeniz olursa memnuniyet duyarız.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Nuna Rebl kaliteli fakat ne yazık ki dar bir koltuk. 10 kg üzerinde bir bebeğin bu koltukta rahat etmeme ihtimali bulunuyor. Denemeden satın almamanızı öneririm.

  • Ayça on 16 Mart 2017 at 09:30
  • Cevapla

  Merhaba oğlum 6.5 aylik ve nerdeyse 11 kilo oldu ne alacağımı şaşırmış durumdayım. Sizin bir öneriniz olur mu?

  1. Merhaba. 6.5 ay için 11 kg ortalamanın biraz üzerinde bir değer. Bebeğinizin rahat etmesi için geniş oto koltuklarını tercih etmenizi öneririrm. Hangi modeli seçerseniz seçin, mutlaka deneyerek alın.
   Bütçeniz elveriyorsa Cybex Sirona’yı, daha düşük bütçeli bir koltuk alternatifleri olarak da BeSafe Izi Comfort X3 ve Britax Römer King II ATS modellerini inceleyebilirsiniz.

    • Ayça on 13 Nisan 2017 at 16:32
    • Cevapla

    Teşekkür ederim

  • Evrim on 17 Mart 2017 at 09:17
  • Cevapla

  Yazınız için teşekkürler, çok faydalandım. Umarım diğer bebek araç gereçleri için de yorumlarınız ve yazılarınız olur.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Diğer yazılarıma muhendisbaba.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

  • Soner Recep Ubuz on 19 Mart 2017 at 22:33
  • Cevapla

  Mustafa bey merhaba. Yazınızı ve yapılan yorumları ilgiyle okudum. Güzel bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Bende 6 aylık bebeğim için oto koltuğu araştırıyorum şu anda.ama güncel sıfır fiyatı 2500 lira civarında bu koltuğun.oyüzden 2. El bakıyorum. Eğer değerlendirmeyi düşünürseniz görüşebiliriz. Selamlar.

  • Özgür on 26 Mart 2017 at 18:51
  • Cevapla

  Belki başkalarına da faydası olur diye ben de Cybex-Sirona seçiminize katıldığımı, bu seçimi yaparken özellikle which.co.uk sitesine üye olup, BÜTÜN koltukların tek tek özelliklerini, varsa tüm çarpışma testi video ve neticelerini haftalarca incelediğimi belirtmek isterim. Benim oğlum da başta arkaya bakarak gitmek istemedi, sonra ise yastığa tepki gösterdi ve sıkıldı. Şimdi çok alıştı. Taviz vermedik çünkü koltuğun amacı kaza anında çocuğumun hayatını koruması, konforunu sağlaması değil. Cybex Sirona açık ara kendi grubunda önde. Fiyatı evet pahalı ama bu fiyata hangi riski satın aldığımızı bir daha düşünmeli. Videolarda izlediklerimden en önemli çıkarımım, SAKIN isofix olmayan koltuğu almayın.

  1. Ben de Sirona’nın en doğru seçim olduğunu düşünüyorum, fakat Römer, Concord, BeSafe gibi markaların da kaliteli ve güvenlikten taviz vermeyen modelleri mevcut. Bunların da incelemeye değer alternatifler olduğunu düşünüyorum.
   Isofix konusu çok önemli olmakla birlikte, _doğru bağlamak koşuluyla_ emniyet kemeri + top tether bağlantı şekli de isofix kadar güvenli olacaktır.

  • esra doğan on 20 Nisan 2017 at 13:56
  • Cevapla

  ben de 18-36 kg arası oto koltuğu arıyorum.
  britax römer kidfix II
  besafe izi up X3
  cybex solution q3

  Bu 3 koltuk arasında kaldım. ADAC testlerine bakınca Britax ve cybex daha ön planda ama be safe için de güzel yorumlar var…
  Sizin de yorumunuzu alabilir miyim?

  1. Merhaba,

   Bahsettiğiniz koltuklarda fiyat farkları var, bu nedenle yapılacak karşılaştırma adil olmayabilir. Çocuğun yaşı büyüdükçe, koltuğun güvenliğe olan katkısının azaldığını düşünüyorum. Bir üst yaş grubunda koltuk yerine yalnızca yükseltici kullanıldığını unutmamakta fayda var. Dolayısıyla bu yaş grubu için en önemli kriter güvenilir bir marka ve çocuğunuzun koltukta rahat etmesi (bazı koltuklar dar olduğu için kilosu fazla olan çocuklarda sorun yaşatabiliyor).

   Bu nedenle fiyat / performans oranı yüksek olması nedeniyle Britax Römer Kidfix II’yi incelemenizi öneririm.

   İyi günler dilerim.

  • Oya on 20 Nisan 2017 at 22:13
  • Cevapla

  Merhaba mustafa bey. Yazinizi ilgiyle okudum tesekkur ederim. Cybex sirona bizim icin birqz pahali geldi. ve cybex sirona M yi tavsiye eder misiniz. Etrafinda donmuyor ve bariyeri yok. Ancak yatis pozisyonuyla ilgili bilgi bulamadim

  1. Merhaba,

   Cybex markasına güvenebilirsiniz, bu koltuğu alıp üzüleceğinizi düşünmüyorum. Koltuğun dönmesi olmazsa olmaz bir özellik değil, hatta güvenlikle ilgisi yok. Sizin bebeğinizi bağlarken olan konforunuzla ilgili. Bariyer ise koltuk arkaya dönük vaziyette zaten kullanılmıyor, dolayısıyla bütçenizi de göz önünde bulundurunca feragat edilebilen bir özellik olabilir. Tabii ki bu fiyat aralığında diğer marka koltukları da mutlaka inceleyin.

   İyi günler dilerim.

  • Evrim on 24 Nisan 2017 at 14:53
  • Cevapla

  Nuna rebl oto koltuğu için ne düşünüyorsunuz, ADAC testlerinden düşük puan aldığı ile ilgili yazılar var, ama bir çok yerde promosyonlu şekilde satılıyor. N e kadar güvenilir acaba?

  1. Merhaba,

   Bu koltuk için bir çok yabancı sitede bahsettiğiniz nedenlerden ötürü uzmanlar tarafından “satın almayın” uyarıları yapılıyor. Promosyonların nedeni bu gerçek olabilir. Şahsen böyle önemli bir konuda risk almamanızı tavsiye ederim.

   İyi günler.

  • hayrullah on 16 Mayıs 2017 at 17:28
  • Cevapla

  Merhaba avionaut ve joie markalari nasil sizce

  1. Merhaba,

   Herhangi bir marka için iyi veya kötü demek doğru değil. İncelediğiniz belirli bir model varsa, yukarıda bahsettiğim kriterlere uygun olup olmadığına bakabiliriz.

   İyi günler.

    • Ali Osman Arslan on 30 Aralık 2017 at 23:16
    • Cevapla

    Merabalar joie every stage Fx 9-36 kilo izofix ki modeli sizce nasıl
    Güvenlik testleri açısından başarısı nasıl

  • Aysenur on 26 Ağustos 2017 at 13:42
  • Cevapla

  Merhaba foppapedretti markası hakkında bir bilginiz var mı acaba, yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba,

   İlk kez duyduğum bir marka. Biraz araştırdığımda, İtalya üretimi ve ülkemizde çok satışı olmayan bir marka olduğunu gördüm. Açıkçası detaylı incelemeden yorum yapmak çok zor. Tek söyleyebileceğim bu fiyatlarda, güvenilir ve daha çok bilinen markaların da olduğu.

   İyi günler dilerim.

  • Mehmet ali on 26 Ocak 2018 at 17:03
  • Cevapla

  Merhaba Mustafa Bey,
  Bende 9-18 oto koltuğu arayışına girdim. Türkiye’de bulunan ters bağlanabilme özelliğine sahip marka ve modeller nelerdir acaba ? Bu özellik olmazsa olmazım artık, kızım 6 aylık ve belli bir süre ters kullanmam gerektiğini iyice benimsedim. Bir de kaliteli bir markanın ikinci elini almak ne kadar mantıklı sizce ?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba,
   Bu konu ikinci el koltuğun hangi koşullarda kullanıldığı ve üretim tarihiyle alakalı. Darbeye maruz kalmayan, zorlanmayan, strafor kısımları sağlam, güneş altında uzun süreler beklememiş ve ömrünü doldurmamış bir koltuk kullanılabilir. Üretim tarihinin üzerinden 3-4 yıldan fazla zaman geçmiş bir koltuğu tercih etmemenizi öneririm. Zira siz de 3-4 yıl kadar kullanacaksınız ve bu koltukların belirli bir ömrü bulunuyor.
   Selamlar.

  • Volkan on 2 Şubat 2018 at 07:39
  • Cevapla

  Güzel yazı, eline sağlık

  1. Merhaba,
   Rica ederim Volkan Bey.
   İyi günler dilerim.

  • ferhat on 4 Şubat 2018 at 20:32
  • Cevapla

  Merhaba bilgiler icin tskr ederim.nuna rebl 360 almayi dusunuyoruz isofixli.bu urunun crash adac testinde baglanti yerinden koptugu görülüyor saticiyla konustum 23.denemede koptugunu iddia ediyor guvenli oldugunu iddia ediyor sizin bilginiz varmi bu konuda

  1. Merhaba,
   Bu konuyu bilmiyordum, şimdi ADAC videosunu izledim ve açıkçası bu koltuğu kullanan çocuklar için tedirgin oldum. ADAC testlerinin 23 kez tekrarlandığını da düşünmüyorum. Söylentilere değil, gerçek verilere bakarak hareket etmekte fayda görüyorum. Test sonucu ortada.
   Selamlar.

  • Mustafa yuce on 14 Haziran 2018 at 14:13
  • Cevapla

  Merhaba, cok detayli guzel olmus elinize saglik. Chicop seat up icin ne dusunuyorsunuz acaba? Burada iyi arastiran bilir kisi olmussunuz 🙂
  Tesekkurler.

  1. Merhabalar. Ben teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Chicco Seat Up biz Sirona’yı aldığımızda piyasada olmayan bir koltuktu, detaylı inceleme fırsatım olmadı. Chicco fiyat/performans olarak sevdiğim bir marka ve ADAC testlerinde ortalama puan aldığını görüyoruz (https://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx). Eğer bebeğiniz içerisinde rahat ediyorsa, alınabilecek bir koltuğa benziyor.
   Selamlar.

  • Uğur on 7 Ağustos 2018 at 10:48
  • Cevapla

  Merhaba Mustafa Bey,

  Öncelikle bu değerli bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, çok işime yaradı. Ben de Cybex Sirona almaya karar verdim tabi çocuğumla denedikten sonra. Şimdi bunun bir çok farklı modeli var anladığım kadarıyla. Sizin aldığınız şu aşağıdaki midir?
  http://amzn.eu/12krf5t

  Teşekkürler,
  Ugur

  1. Merhaba,

   Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Verdiğiniz linkte Sirona S diye bir model görüyorum, fakat Türkiye’de böyle bir model yok; Sirona ve Sirona M2 olarak satılıyor. Ama özelliklerine bakınca bu iki koltuk aynı gibi duruyor, zira Amazon’da S ve M2 dışında başka koltuk göremedim.

   İyi günler dilerim.

  • Ayse on 13 Ağustos 2018 at 01:28
  • Cevapla

  Merhabalar yaziniz icin tesekkurler cok aydinlatici olmus bende bu yaziyi okuduktan sonra sironayi denemeye gittim ama satici be safe izi modulari cok onerdi ve yeni sistemde 360 derece donen oto koltuklarinin yeterince guvenli olmadigini soyledi elle donen on ve arka kullanimi olanlarin daha guvenli oldugunu soyledi sizinde fikrinizi alabilirmiyim tesekkurler

  1. Merhaba,
   Öncelikle teşekkür ederim. Besafe iZi Modular i-Size standartlarına uygun ve güncel bir koltuk. Besafe de marka güvenilirliği olarak kesinlikle Cybex’ten daha kötü değil. 360 derece dönebilmesini ise olmazsa olmaz bir özellik olarak görmüyorum. Dolayısıyla çocuğunuz içerisinde rahat ediyorsa, gönül rahatlığıyla satın alabileceğinizi düşünüyorum. Maliyet olarak da ciddi bir avantaj sağlıyor gibi görünüyor.
   Kazasız yolculuklar dilerim.

  • tuğba on 3 Ekim 2018 at 13:54
  • Cevapla

  Mustafa bey merhaba, yorumları okurken nuna hakkında çok da iyi olamayan yorumlar gördüm fakat bugün adac ın sitesinden baktığımda nuna rebl.in gayet iyi puanlarla testten geçtiğini gördüm kafam karıştı

  1. Merhaba,
   ADAC testlerinden kötü not alan NUNA Rebl modelidir. NUNA Rebl Plus modeli daha yüksek not almıştır. Seçiminizde bu farka dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 1. […] önceki yazımda, Grup 0+/1 çocuk oto koltuğu seçim sürecindeki deneyimlerimi paylaşmıştım. Yazımı okuyan […]

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.