Spamcıların Yeni Adresi: LinkedIn

Eminim siz de LinkedIn üzerinden sık sık içi boş ve neden var olduklarına anlam veremediğiniz profillerden bağlantı talepleri alıyorsunuzdur. Ortak bir çok arkadaşınız olduğunu gördüğünüzde de bu talepleri büyük ihtmalle kabul ediyorsunuz. Peki sizce, gerçekliğinden bile şüphe duyduğunuz bu profiller ne işe yarıyor?

linkedin1a

linkedin2a

Hemen anlatayım: Bu tarz sahte profiller ile, ekleyebildikleri kadar fazla kişiyi çaba göstermeden listelerine ekleyen sahtekarlar, çok büyük bir hedef kitleye kısa süre içerisinde ulaşıyorlar. Firmalara göre segmente edilmiş, e-posta adresi ve gsm no bilgilerini içeren bu değerli bilgi envanterini, LinkedIn’in sağladığı arayüz üzerinden export alarak çeşitli pazarlama faaliyetlerinde kullanıyor (yani spam yapıyor) ve hatta satarak başkalarının yapmasını sağlıyorlar (bir örnek : hazirmaillist.com)

linkedin3

 

Sonuç olarak ise, siz bireysel olarak bu konuda ne kadar hassas davranırsanız davranın, bağlantı taleplerini kabul eden arkadaşlarınız, bilgilerinizin ele geçirilmesine ne yazık ki aracılık etmiş oluyorlar.

Lütfen gerçekliğine inanmadığınız, hatta inansanız bile ilginiz olmadığını düşündüğünüz kişilerden gelen bağlantı taleplerini kabul etmeyin ve spam olarak işaretleyin. Kendiniz için olduğu kadar, listenizdeki kişilerin bilgilerini korumak adına da bunu yapmak zorunda olduğunuzu unutmayın. 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.